Αφιέρωμα στο 19ο FINAL FOUR Ο ΘΕΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ - YNO - YNO

Breaking

Thursday, March 22, 2018

Αφιέρωμα στο 19ο FINAL FOUR Ο ΘΕΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

Η φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας, είναι 40ή συνολικά, χωρίζεται σε δύο περιόδους ιστορικά.
Η πρώτη, από το 1953 έως και το 1958, με το «Επαμειβόμενο Κύπελλο Παντελή Ψύχα» (από τις πρωτοπόρες μορφές της ελληνικής υδατοσφαίρισης) και στην οποία ο Εθνικός Πειραιά κατέκτησε τα έξι (6) τρόπαια, που ήταν και ο καταληκτικός αριθμός του θεσμού.
Η δεύτερη, από το 1984 έως και σήμερα, με τον τρόπο διεξαγωγής του να αλλάζει το 1999 όταν και θεσμοθετήθηκε το Final Four. Μοναδική εξαίρεση το 2004 όταν για λόγους προετοιμασίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, στην τελική φάση μετείχαν 8 ομάδες (Final 8).
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν η πρώτη ομάδα που έσπασε την κυριαρχία του Εθνικού Πειραιά στο θεσμό το 1986, ενώ ο ΝΟ Χίου έγινε η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που κατέκτησε το τρόπαιο στον Τελικό που έγινε στο ιστορικό Ολυμπιακό Κολυμβητήριο του Ζαππείου (1990).
Το 1992 ο Ολυμπιακός, πολυνίκης των τροπαίων (18), ανακηρύσσεται για πρώτη φορά Κυπελλούχος Ελλάδας, ενώ το 2015 σημειώνονται τα περισσότερα (28) γκολ στην ιστορία των Τελικών (Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 18-10).
Η Χίος, όπου διεξάγεται φέτος το 19ο  Final Four, είχε φιλοξενήσει και το αντίστοιχο του 2003 (5ο).
ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ
ΣΩΜΑΤΕΙΑ             ΚΥΠΕΛΛΑ   ΤΕΛΙΚΟΙ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                    18                    25
ΕΘΝΙΚΟΣ                           12                    13
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            4                      15
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                  3                      7
ΝΟ ΧΙΟΥ                            1                      2
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                       1                      7
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                        0                      5
ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ        0                      2
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                       0                      1
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                0                      1
ΟΙ 39 ΤΕΛΙΚΟΙ
Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1953    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  5-4 (3-3)
1954    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  12-0
1955    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ                     1-0
1956    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  7-2
1957    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  6-4 (4-4)
1958    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                      5-2
_____________________________________________________  
Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1984    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                              8-5
1985    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ                    8-7
1986    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ              5-4
1987    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ             10-7
1988    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                       8-6
1989    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            10-8 (7-7)
1990    ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             8-5 (5-5)
1991    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                            10-7
1992    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                           9-7
1993    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                      8-4
1994    ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
1995    ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 13-12
1996    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                 11-8
1997    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                            9-8
1998    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                            10-8
1999    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                  8-7
2000    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                               12-11 (11-11)
2001    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  9-7
2002    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 10-9 (8-8)
2003    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                            14-5
2004    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 6-5
2005    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                  12-8
2006    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             16-5
2007    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                 11-5
2008    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             10-4
2009    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             9-6
2010    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             7-6 (5-5)
2011    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             10-8
2012    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ                          6-4
2013    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  6-5
2014    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  11-10
2015    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                      18-10
2016    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  12-5
2017    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                   8-7                  
Σημείωση: (1) Από το 1959 μέχρι το 1984 δεν έγινε η διοργάνωση
(2) Το 1953, 1957, 1989, 1990, 2000, 2002 και 2010 ο τελικός κρίθηκε στην παράταση
(3) Το 1955 ο Άρης Θεσσαλονίκης αποχώρησε από τον Τελικό
ΟΙ 25 ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
(Β’ Περίοδος, 1984-2017)     Τρόπαια         Συμμετοχές
Πάτερος Βαγγέλης                  6                      6
Βλάχος Θόδωρος                    4                      5                                                         
Νάκιτς Μίλε                            4                      5                     
Καραλόγος Γιάννης                 3                      3                     
Λουκάτος Νίκος                      2                      2         
Κάσας Ζόλταν                         2                      2
Γιαννουρής Γιάννης                 2                      6
Ρούσσοραν Πέτερ                   1                      1                     
Ποπόφ Μπορίς                        1                      1                     
Μορφέσης Γιώργος                 1                      1                     
Ματουτίνοβιτς Ντράγκαν         1                      1                     
Τζούχο Βέσελιν                      1                      1
Κατά Χοσέ Μπράσκο               1                      2                     
Λοράντος Τεό                         1                      3
Λούδης Κώστας                      1                      4                                                         
Κακουλίδης Γιώργος               1                      6                     
Βολτυράκης Μάκης                 1                      6                     
Ρούπακας Βαγγέλης                0                      3                     
Στάμενιτς Νίκολα                    0                      2                     
Μίχαλος Τάκης                        0                      1                     
Γαρύφαλλος Ανδρέας               0                      1                     
Πολυχρονόπουλος Όμηρος      0                      1                     
Σίλιτς Μπρούνο                       0                      1                     
Μέτκιτς Λιούμπισα                   0                      1                     
Βάσος Αλέκος                        0                      1         
ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ
ΣΥΝΟΛΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ
19        Αφρουδάκης Γιώργος             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6 / ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1
19        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
16        Ντόσκας Γιώργος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ
12        Δεληγιάννης Νίκος                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13,14, 15)
11        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)
11        Σχίζας Τάσος*                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2003, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14), ΕΘΝΙΚΟΣ (2000)
Σημείωση*: Το 2007 ο Τάσος Σχίζας δεν αγωνίστηκε στον τελικό λόγω τιμωρίας, ενώ το 2010 ήταν εκτός 13άδας στον τελικό
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ
14        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 99, 00, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10), ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)
13        Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2001, 02, 04, 12, 13, 14,16, 17), ΕΘΝΙΚΟΣ (2007), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2008, 09, 10, 11)
12        Δεληγιάννης Νίκος                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15)
12        Μυλωνάκης Μανώλης            ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 17), ΕΘΝΙΚΟΣ (2005, 07), ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012, 13,14), ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (2003)
12        Ντόσκας Γιώργος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2006, 07, 08, 09, 10,11, 13, 14, 15, 16, 17), ΝΟΧΙΟΥ (2012)
                                             
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΕΛΙΚΩΝ
9          Σταυρόπουλος Νίκος (1997, 00, 01, 04, 06, 07, 08, 13, 14)
7          Ελευθεριάδης Μίλτος (1988, 95, 98, 99, 04, 05, 06)
6          Χασεκίογλου Πάρης (1986, 88, 92, 95, 99, 02)
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ
5          Γαρύφαλλος Ανδρέας             1953
5          Γιαννόπουλος Κυριάκος         1989
5          Χατζής Θέμης                         1997
5          Αφρουδάκης Γιώργος             1999
5          Κραβαρίτης Δημήτρης            2000  (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ  Υ.Ν.Ο.)
5          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     2006
5          Βλαχόπουλος Άγγελος           2016
ΣΥΝΟΛΟ ΓΚΟΛ ΞΕΝΩΝ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ
8          Νίκιτς Μπόμπαν (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
7          Μάλιαρακ Μπλάι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
6          Κομάντινα Άντριγια (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
(Β’ Περίοδος, 1984-2017)
165      Μπιτσάκος Δημήτρης
154      Βενετόπουλος Νίκος
154      Λούδης Κώστας
148      Μαυρωτάς Γιώργος
143      Αφρουδάκης Γιώργος
138      Καλακόνας Θόδωρος
 ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΑΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
1984    20        Αρώνης Αντώνης                                ΕΘΝΙΚΟΣ
1985    15        Βενετόπουλος Νίκος                           ΗΡΑΚΛΗΣ
1986    14        Παπαναστασίου Τάσος «πιλότος»      ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1987    14        Λοστορίδης                                         ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
1988    10        Μουστακαρίας Θόδωρος                    ΕΘΝΙΚΟΣ      (ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΥΔΡΑΪΚΟY)
            10        Παυλίδης Χάρης                                 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
1989    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                     ΗΡΑΚΛΗΣ
1990    23        Παπαναστασίου Τάσος «γάτος»          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1991    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                      ΗΡΑΚΛΗΣ
1992    32        Βενετόπουλος Νίκος                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1993    17        Παπανελλόπουλος Αλέξανδρος         ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
1995    16        Λοράντος Τεό                                     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
1996    16        Σελετόπουλος Δημήτρης                     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
1997    26        Απανασένκο Ντμίτρι                          ΝΟ ΧΙΟΥ
1998    17        Καλακόνας Θόδωρος                          ΕΘΝΙΚΟΣ
1999    16        Παπαναστασίου Τάσος «πιλότος»      ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
2000    21        Κρέτου Άντριαν                                  ΝΟ ΧΙΟΥ
2001    16        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2002    14        Αφρουδάκης Γιώργος                         ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2003    13        Βουλγαράκης Μάνθος                        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2004    15        Θωμάκος Γιάννης                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2005    16        Θεοδωρόπουλος Αργύρης                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2006    12        Φουντούλης Γιάννης                           ΝΟ ΧΙΟΥ
2007    9          Αναστασιάδης Ζάχος                          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2008    13        Νίκιτς Μπόμπαν                                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2009    13        Αληχανίδης Μίμης                              ΠΑΟΚ
2010    16        Μιράλης Ανδρέας                               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2011    11        Σάντα Πέτρε                                        ΝΟ ΧΙΟΥ
2012    7          Τίγκας Δημήτρης                                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2013    7          Μάλιαρακ Μπλάι                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2014    10        Αφρουδάκης Χρήστος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2015    9          Βλαχόπουλος Άγγελος                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2016    13        Αργυρόπουλος – Κανακάκης Στ.        ΕΘΝΙΚΟΣ
2017    6          Αφρουδάκης Χρήστος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
                        Εσπανιόλ                                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
                        Σάριτς                                                  ΠΑΟΚ 
                                                ΤΑ FINAL FOUR
ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ        ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ
1999    Κέρκυρα                                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2000    Νίκαια                                     ΕΘΝΙΚΟΣ
2001    Πάτρα                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2002    Βόλος                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2003    Χίος                                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2005    Θεσσαλονίκη                          ΕΘΝΙΚΟΣ
2006    Άρτα                                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2007    Καλαμάτα                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2008    Τρίπολη                                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2009    Πτολεμαϊδα                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2010    Ερμούπολη                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2011    Κάλυμνος                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2012    Αργοστόλι                               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
2013    Λαμία                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2014    Παλαιό Φάληρο                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2015    Καρπενήσι                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2016    Βουλιαγμένη                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2017    Καρπενήσι                              ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ       
ΟΙ 18 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
Έτος   Ημερομηνίες              Τόπος                         Κυπελλούχος
*1999, 3-4 Μαϊου,              Κέρκυρα                     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Ημιτελικοί
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                      13-12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                            16-6
Μικρός Τελικός
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                      6-3
Μεγάλος Τελικός
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          8-7
*2000, 2-3 Μαρτίου, Νίκαια                           ΕΘΝΙΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      13-12 παράταση (12-12)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  9-8 παράταση (8-8)
Μικρός Τελικός
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                   11-7
Μεγάλος Τελικός
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                12-11 παράταση (11-11)
*2001, 30-31 Μαρτίου, Πάτρα                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                  10-8
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ        7-6
Μικρός Τελικός
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                              13-11
Μεγάλος Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          9-7
*2002, 30-31 Μαρτίου, Βόλος                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                  11-8
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ       10-8
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          10-9 παράταση (8-8)
*2003, 8-9 Φεβρουαρίου, Χίος                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  10-7
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                         7-4
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                           14-5
*2005, 9-10 Απριλίου, Θεσσαλονίκη                       ΕΘΝΙΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  11-9
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                      10-8
Μικρός Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                 19-8
Μεγάλος Τελικός
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                    12-8
*2006, 1-2 Απριλίου, Άρτα                                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  10-3
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                       13-5
Μικρός Τελικός       
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                            15-4
Μεγάλος Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           16-5
*2007, 19-20 Μαϊου, Καλαμάτα                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      9-6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             12-8
Μικρός Τελικός
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 8-7
Μεγάλος Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                11-5
*2008, 4-5 Απριλίου, Τρίπολη                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                         13-5
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  8-12
Μικρός Τελικός
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                              9-3
Μεγάλος Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           10-4
*2009, 11-12 Απριλίου, Πτολεμαϊδα                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  8-4
ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                                             8-11
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           9-6
*2010, 21-22 Μαϊου, Ερμούπολη                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                 11-7
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                                   6-7
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           7-6 παράταση (5-5)
*2011, 3-4 Ιουνίου, Κάλυμνος                                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                       10-6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  10-3
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           10-8
*2012, 18-19 Μαϊου, Αργοστόλι                              ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Ημιτελικοί
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                             8-4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            7-8 παράταση (7-7)
Τελικός
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ                     6-4
*2013, 17-18 Μαϊου, Λαμία                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ     13-6
ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                   6-16
Τελικός
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          5-6
*2014, 9-10 Μαϊου, Παλαιό Φάληρο                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ                   5-0 ά.α
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                                   7-10
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          11-10
*2015, 8-9 Μαϊου, Καρπενήσι                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ                   10-6
ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                         5-16
Τελικός
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ –ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 10-18
*2016, 27-28 Μαϊου, Βουλιαγμένη                          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικοί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  14-2
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      7-11
Τελικός
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          5-12    
*2017, 19-20 Μαϊου, Καρπενήσι                             ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Ημιτελικοί
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      5-14
ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                        4-14
Τελικός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          7-8
ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
18        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
10        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
10        ΕΘΝΙΚΟΣ
7          ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
6          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
6          ΝΟ ΧΙΟΥ
4          ΠΑΟΚ
3          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
2          ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2          ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
1          ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
1          ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ
1          ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ
1          ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
Σημείωση: Ο Νηρέας Λαμίας δεν προσήλθε το 2014
ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ
1999    7          Αφρουδάκης Γιώργος             ΝΟ Βουλιαγμένης
2000    8          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός
            8          Σάντα Πέτρε                            ΝΟ Βουλιαγμένης
2001    5          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός
            5          Σαλπαδήμας Γεράσιμος          ΑΝΟ Γλυφάδας
2002    5          Ψύχος Γιώργος                        Ολυμπιακός
2003    7          Θωμάκος Γιάννης                   Ολυμπιακός
2005    7          Μπαχάς Νίκος                         Παλαιό Φάληρο
            7          Σερτβίτις Τόμας                       Ολυμπιακός
2006    8          Φουντούλης Γιάννης               ΝΟ Χίου
2007    7          Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός
2008    7          Μπλάνης Φώτης                      Εθνικός
2009    4          Μιράλης Ανδρέας                   Πανιώνιος
                        Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός
                        Αληχανίδης Μίμης                  ΠΑΟΚ
                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός
2010    7          Μιράλης Ανδρέας                   Πανιώνιος
2011    5          Μάζης Δημήτρης                     Πανιώνιος
                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός
2012    5          Μιράλης Ανδρέας                   ΝΟ Χίου
2013    5          Γούνας Αλέξανδρος                ΝΟ Βουλιαγμένης
2014    6          Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ Βουλιαγμένης
2015    5          Μυλωνάκης Μανωλης            Ολυμπιακός
                        Παπαδόγκωνας Παναγιώτης   Παναθηναϊκός
2016    8          Βλαχόπουλος Άγγελος           Ολυμπιακός
2017    4          Βίτσο Νεμάνια                        ΝΟ Βουλιαγμένης
                        Εσπανιόλ                                 Ολυμπιακός
                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός
                        Σολανάκης Μανώλης              ΠΑΟΚ
ΟΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΙ (MVP)
1999    Αφρουδάκης Γιώργος             ΝΟ Βουλιαγμένης     
2000    Καλακόνας Θόδωρος              Εθνικός          
2001    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός   
2002    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός               
2003    Ντούλος Νίκος                        ΝΟ Χίου                    
2005    Μάζης Δημήτρης                     Εθνικός                      
2006    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός   
2007    Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός               
2008    Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός
2009    Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός
2010    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός
2011    Φουντούλης Γιάννης               Ολυμπιακός
2012    Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ Βουλιαγμένης
2013    Φουντούλης Γιάννης               Ολυμπιακός
2014    Μουρίκης Κώστας                  Ολυμπιακός
2015    Μυλωνάκης Μανώλης            Ολυμπιακός
2016    Βλαχόπουλος Άγγελος           Ολυμπιακός
2017    Ζερδεβάς Μάνος                     ΝΟ Βουλιαγμένης
ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
1999    Ρέππας Γιώργος          ΝΟ Βουλιαγμένης
2000    Πολίτης Χρήστος        Εθνικός
2001    Βολτυράκης Μάκης    Ολυμπιακός
2002    Βολτυράκης Μάκης    Ολυμπιακός
2003    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2005    Γιάντσιτς Μίλαν          ΝΟ Πατρών
2006    Φλέγκας Κώστας        Πανιώνιος
2007    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2008    Δεληγιάννης Νίκoς      Ολυμπιακός
2009    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2010    Φλέγκας Κώστας        Πανιώνιος
2011    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2012    Τσαλκάνης Κώστας    ΝΟ Βουλιαγμένης
2013    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2014    Τσαλκάνης Κώστας    ΝΟ Βουλιαγμένης
2015    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός
2016    Πάβιτς Γιόσιπ              Ολυμπιακός
2017    Ζερδεβάς Μάνος         ΝΟ Βουλιαγμένης
Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
*Προκριματική Φάση (13/12/17)
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ       26-3
ΠΑΟΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                                5-9
ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΘΑΛΑΣΣΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ   4-14
ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                           14-13 (10-10)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΦΗ                                              8-7
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             6-9
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                2-19
Χωρίς αγώνα: ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
*Προημιτελική Φάση (21/2/18)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                        11-9
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                      9-2
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                       7-5
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                          4-16
*Final Four (23 και 24 Μαρτίου 2018, Χίος)
Ημιτελικοί, 23/3/18
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
40ος Τελικός, 24/3/18
Οι Νικητές των Ημιτελικών
OI 4 FINALIST ΣΤΗ ΧΙΟ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Τρόπαια18 (1992, 1993, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016)
Τελικοί: 25 (1953, 1954, 1956, 1957, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)
Final Four: 18 (1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Τρόπαια: 4 (1996, 1999, 2012, 2017)
Τελικοί: 15 (1986, 1987, 1988, 1989, 1995, 1996, 1999, 2001, 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017)
Final Four: 10 (1999, 2000, 2001, 2002, 2007, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017)
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Τρόπαια: 3 (1986, 1987, 1989)
Τελικοί: 7 (1984, 1986, 1987, 1989,1990, 1991, 1993)
Final Four: 3 (2001, 2003, 2008)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Τρόπαια: 0
Τελικοί: 5 (2006, 2008, 2009, 2010, 2011)
Final Four: 6 (2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
 ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ